Oregon SAF

Past Recipients

The year displayed is the awarded year. Awards are presented during the Oregon SAF Annual Meeting in the following year.

Forester of the Year | Forestry Appreciation Award | Tough Tree Award
Chapter Achievement Award | Research Award | Lifetime Achievement Award
OSU Student | Presidential Field Forester Award | Inaugural Community College Outstanding Student | OSAF Honorary Membership

Forester of the Year

1975  Earl Nichols

1976  Jim Rombach

1977  no award

1978  no award

1979  Bob Alverts, Al Warren

1980  John Christie

1981  Millard Trout

1982  Theodore Ellingsen

1983  Howard Mitchell

1984  Jerry Phillips

1985  Mike Barsotti

1986  Fred Ebel

1987  Gary Blanchard

1988  Rick Sohn

1989  Mark Labhart

1990  Barte Starker

1991  Jim Rombach

1992  Dick Courter

1993  Dick Powell

1994  John Christie

1995  Darrel Kenops

1996  Blair Moody

1997  Foxie Proctor

1998  Steve Cafferata

1999  Brian Schlaefli

2000  Sue Bowers

2001  Dick Rohl

2002  Paul Adams

2003  Jay Holland

2004  Steve Armitage

2005  Eric Geyer

2006  Bob Deal

2007  Eric Kranzush

2008  Jake Gibbs

2009  Julie (Maulding) Woodward

2010  Glenn Ahrens

2011  Mike Cloughesy

2012  Ted Reiss

2013  Werner Krueger

2014  Dave Cramsey

2015 Trixy Moser

2016 Steve Pilkerton

2017 Michael Atkinson

2018 Mark Morgans

Young Forester Leadership Award

2015 Fran Cafferata Coe

2016 Werner Krueger 

2017 Noelle Arena

2018 Brennan Garrelts

  

Forestry Appreciation Award

1982 Karen Gartland, Dick Worthington, Western Forestry

1983 no award

1984 Frank Lockyear

1985 William R. Fiedler, Jim Kadera

1986 Dave Cooper, Howard Johnson

1987 John Groghan, Frank Dost, Stephanie Monson

1988 Dave Christy, Ted Ferrioli, Howard Brock, Joe Lint

1989 Gail Achterman, Cathy Baldwin, Barbara Middleton, Mark Rutzick

1990 James D. Peterson, KEED Radio, Oregon Women for Timber

1991 Ken Brauner, Larry Cribbs

1992 Phil Cogswell, Walt Schroeder

1993 Neal Maine, Janet McLennan, Richard Seidman

1994 Ann Burdett, Merilyn Dunn, Janet Legg, Jennifer Soloman

1995 Beth Buglione, Willo Oswald, Portland Chamber of Commerce Forestry Committee

1996 Tim Lichen

1997 Clyde and Norma Ramsey

1998 World Forestry Center

1999 John Washburn, Simpson Timber Co., Tillamook, Gordon Ross, former Coos County Commissioner, John and Lynne Breese, Prineville

2000 no award given

2001 Don Sligar

2002 Sue Kupillis

2003 no award given

2004 no award given

2005 no award given

2006 no award given

2007 no award given

2008 Dick Sherman

2009 Simon Babcock

2010 David Scharfenberg

2011 Jordan Benner, Clair Thomas

2012 Talk About Trees, Forests Today and Forever

2013 Talk About Trees, Forests Today and Forever (Oregon Women in Timber)

2013 Norie Dimeo-Ediger

2013 Melvin Thornton and the Douglas Forest Protective Association Crew

2014 Doug Robertson

2015 Lindsay Reaves and Tom Bauman 

2016 No Award Given

2017 Nic Dahl, Adam and Lorissa Fujishin

2018 Clay Baumgartner and Reynold Gardner

  

Tough Tree Award

1980 George Francis

1981 Dwight "Red" Patton

1982 Bob Tokarczyk

1983 no award

1984 Bill Butler, George McKibben

1985 no award

1986 Mike Newton

1987 Daryl Adams, Mark Gourley

1989 Ron McCormick

1990 Mike Kerrick

1991 Brian Greber

1992 no award

1993 Darrel Kenops

1994 no award given

1995 Troy Moore

1996 no award given

1997 USDA Forest Service employees

1998 no award given

1999 Oregon Department of Forestry's Tillamook State Forest managers

2000 Howard Heiner

2001 no award given

2002 Steve Armitage

2003 Bill Lecture, Bill Hunt

2004 Paul Bell

2005 no award given

2006 no award given

2007 no award given

2008 Ed Shephard

2009 Mike Cafferata, Peter Daughtery

2010 Marty Main, John Arena

2011 no award given

2012 no award given

2013 Doug Grafe

2014 no award given

2015 Gary Springer

2016 No Award Given

2017 Mark Gourley

2018 Dr. Anthony Davis

Chapter Achievement Award

1986 Siskiyou

1987 Mary's Peak

1988 Portland

1989 Siskiyou

1990 Siskiyou

1991 Coos

1992 Mary's Peak

1993 Portland

1994 Coos

1995 Emerald

1996 No Award Given

1997 Central Oregon

1998 Central Oregon

1999 Tillamook/Clatsop

2000 Coos

2001 Siskiyou

2002 Tillamook/Clatsop

2003 Tillamook/Clatsop

2004 Central Oregon

2005 Umpqua

2006 Coos

2007 Emerald

2008 Tillamook/Clatsop

2009 Emerald

2010 Marys Peak

2011 Portland Chapter

2012 Emerald

2013

2014 Umpqua

2015 Emerald 

2016 Coos Chapter

2017 Emerald

2018 No award given

Research Award

1988  Roy Silen

1989  FIR Program

1990  Dr. Steven R. Radosevich

1991  Dr. Thomas Adams

1992  Dr. David Hann

1993  Phil Hahn

1994  Mike Newton

1995  James River Corporation

1996  Dr. Ron Heninger

 Dr. John C. Tappeiner II

1997  no award given

1998  Marvin Pyles

 Paul Adams

 Robert Beschta

 Arne Skaugset

1999  Greg Filip

 Douglas Maguire

2000  no award given

2001  no award given

2002  no award given

2003  Stephen Fitzgerald

2004  George Ice

2005  no award given

2006  no award given

2007  Greg Filip

2008  no award given

2009  Dr. Keith Jayawickarama

2010  Arne Skaugset

2011  Doug Maguire, The Ripstream Study Team

2012  no award given

2013  Dr. John Bailey

2014 no award given

2015 Doug Maguire

2016 Dr. Jeff A. Hatten

2017 Dorena Genetic Resource Center

2018 Dr Carlos Gonzalez Benecke, OSU

 

Bob Kintigh Lifetime Achievement Award

The award is named in honor of Oregon forester, nurseryman, tree farmer and statesman, Bob Kintigh, who through his lifetime of achievements, inspired hundreds of other foresters across the state.  He was a tireless advocate for sustainable forestry, a friend and mentor to many across the profession, and received the OSAF Lifetime Achievement Award himself in 1993

 

1989 Albert Arnst, Merle Lowden

1990 Les Calder, Carl Stoltenberg

1991 Robert Hostetter, Charles Ross

1992 Hank Froehlich

1993 Bob Kintigh

1994 No Award Given

1995 Bill Hagenstein, Wendell Harmon, Bob Metzger, Bob Tokarczyk

1996 Ron Ketchum

1997 Bob Lindsay, Clarence Richen,Bob Sanders

1998 Al Pettey

1999 Al Pettey

2000 H. Mike Miller

2001 Robert (Bob) Gehrman

2002 No award given

2003 Howard Heiner

2004 John Christie

2005 Steve Woodard

2006 Jim Brown

2007 no award given

2008 no award given

2009 Dr. Mike Newton

2010 Dan Green, Tom Ortman

2011 John Bell, Bob Deal, Ron Stuntzner

2012 Fred Hall

2013 Edith Converse Neff

2014 Hal Salwasser

2015 Mark Buckbee

2016 Bob Madsen

2017 Paul Adams, George Chesley, Jim Rombach

2018 Bob Alverts

  

Oregon State University Student Award

2006 Judd Lehman

2007 Stephanie Larew & Sarah Davison

2008 National Convention Student Planners

2009 Brad Hamel

2010 Brad Cooper

2011 Mike Shettles

2012 Gary Batliner

2013 Elijah Allensworth

2014 Jessica Kessinger

2015 Kaitlyn Marina Hickman

2016 Jeremy Felty

2017 Anna Rose Petersen

2018 Quinton Big Knife

 

Presidential Field Forester Award

2000 Steve Cafferata

2001 Tom Scoggins

2002 Tom Parke

2003 Gary Blanchard

2004 Steve Armitage

2005 Dan Newton

2006 Brian Schlaefli

2007 Tom Ortman

2008 Tash Shaheed

2009 Stu Otto

2010 Mark Gourley

2011 Bruno Meyer

2012 Blair Moody

2013 Dale Claassen

2014 Marc Vomocil

2015 David Cramsey

2016 Trixy Moser

2017 Jacob Gibbs 

2018 Jennifer E. Beathe

2019 Stephen J. Pilkerton

 

Community College Outstanding Student

2012 Rachelle Hedges co-winner

2012 Kitt Jennings co-winner

2013 Kyle Starr

2014 Serena Burdick

2015 Michelle Mershon

2016 Richard J. (RJ) Occhiuto

2017 Max Hale, COCC

2018 Caity Wind, MHCC

 

OSAF Honorary Membership

2012 Wayne Giesy

 

Heritage Award

2016 Starker Forests 

2017 Lone Rock Timber Management Co.

2018 Weyerhaeuser Company